pavlograd.info 21.12.2018 17:27

З 1 січня 2019 року у павлоградській медичній галузі відбудуться деякі зміни, точніше зміниться головний розпорядник коштів. Усі медичні заклади Павлограда фінансуватимуться через Національну службу здоров’я із державного бюджету. Нагадаємо, реформа фінансової системи медицини стартувала рік тому, коли Верховна Рада України прийняла Закон № 2168 – VIII «Про державні фінансові гарантії медичного обслуговування населення». І вже у березні поточного року була створена Національна служба здоров'я України.

«З того часу ми і вся Україна стали працювати за принципом «гроші йдуть за пацієнтом». Це коли фінансування йде за кожного пацієнта лікарів окремо і за надані йому медичні послуги де-факто. – розповіла головний лікар Центру первинної медико-санітарної допомоги м. Павлоград Олена Дуднікова під час прес-конференції 20 грудня. – Сьогодні в нашому місті працює 9 амбулаторій загальної практики сімейної медицини. Декларації з сімейними лікарями, терапевтами або педіатрами уклали 76500 павлоградців. Загалом в Павлограді сьогодні працює 60 сімейних лікарів. Вони майже усі 100-відсотково вже набрали собі пацієнтів».

Нагадаємо, кожен терапевт може обслуговувати 2000 пацієнтів, сімейний лікар -1800, педіатр – 900.

Очікується, що в 2019 році до павлоградських лікарень прийдуть ще четверо нових молодих лікарів – троє сімейних та один педіатр. А нещодавно на роботу в Центр прийняли ще одного лікаря-терапевта.

За її словами, з 1 січня терапевти, педіатри та сімейні лікарі працюватимуть з пацієнтами (прийматимуть) по 5 годин. В суботу амбулаторії працюватимуть до 14.00. Невідкладна допомога (машина ЦПМСД) працюватиме в суботу і неділю з 8.00 до 20.00.

«Я вважаю це рішення вірним. Бо до амбулаторій повинна прийти основна маса людей», – каже Олена Іванівна.

Що стосується викликів лікарів додому, то кожен такий виклик і номер телефону пацієнта фіксується в амбулаторії. А лікар виїжджає на виклики своїх пацієнтів по «червоному списку» по завершенню основного прийому, попередньо поспілкувавшись із ними по телефону.

Очільниця міського відділу охорони здоров’я Олена Герасименко каже, що їхні пацієнти матимуть право на безкоштовне медичне обслуговування Центру, в тому числі паліативну допомогу, наркотичні знеболювальні препарати, аналізи (загальний аналіз крові, аналізи сечі, крові на цукор, холестерин) та тести на ВІЛ або гепатит. Всі ці аналізи пацієнт здаватиме тільки за направленням свого лікаря.

Щодо тих пацієнтів, які ще не уклали декларації із лікарями, у них ще є така можливість до 31 червня 2019 року. З 1 липня "неприв'язані" ні до кого пацієнти матимуть право лише на екстрену медичну допомогу.

"З 1 січня кошти приходитимуть в лікарні із розрахунку в середньому 370 гривень за кожного пацієнта (в залежності від його вікової категорії). Таким чином у кожного лікаря буде свій фінансовий пулл. Як такого окладу у нього вже не буде. Скільки прикріпив лікар до себе пацієнтів – стільки і заробив. З цих коштів він оплачує заробітну платню собі, медичної сестри, що сидить на прийомі, медсестер з маніпуляції, щеплення, санітарці, спецзасоби для прийому, аналізи тощо", – пояснює Олена Герасименко.

Медики додають, що одним із плюсів медичної реформи та змін вони вважають те, що працює онлайн-реєстратура, завдяки якій людина може записатися на прийом до лікаря.

"Протягом року у амбулаторіях зменшилися черги, їх майже немає. Бо працює онлайн система. Це зручно не лише для пацієнтів, а й для лікарів, які працюють з величезною кількістю людей. Пацієнтам не потрібно тепер приходити о 8 годині ранку і стояти в черзі. Водночас люди з екстреними випадками та гострими захворюваннями обслуговуватимуться позачергово", – резюмує Олена Дуднікова.

Реформа ж вторинної ланки медицини розпочнеться з 1 липня 2019 року. Це буде оплата за послуги діагностики, зокрема ультразвукове, рентген-обстеження, біохімічні аналізи, каже очільниця міського відділу охорони здоров'я.

Кріста Офенбах