pavlograd.info 15.03.2021 18:23

Сколько еще проработают районные советы, которые на сегодняшний лень лишены полномочий? И что территориально-административная реформа может дать региону? – на эти вопросы Бегемоту ответил глава Павлоградской райгосадминистрации Сергей Рублевский:

– На мій погляд, існуюче скликання райрад – це останнє скликання районних рад по країні. Далі депутатів райрад обирати не будемо, оскільки райрад не буде. Я так вважаю, що все до цього йде. Верховна Рада проголосує за зміни в Конституції України, і райрад, як таких, не буде. Таке прагнення в уряду країни було і цього разу, але технічно не встигли, і вибори в райрадах провели в зв’язку зі згадуванням про них в Конституції України.

Проте українське законодавство не залишило райрадам ніяких повноважень. Районні ради проіснують без повноважень і ресурсів. До моменту проведення наступних місцевих виборів у 2025 році, за моїм прогнозом, райрад не буде взагалі.

На сьогодні у нас базовий рівень демократії – це громади. Тільки самі громади можуть вирішувати, в якій частині, в якій мірі вони могли б координувати свої спільні зусилля у вирішенні того чи іншого питання, що стосується якихось спільних інтересів. Їх до цього ніхто не зобов’язує, але і не забирає у них бажання щось вирішувати спільно на будь-якому майданчику, який вони для себе виберуть. Одним з таких майданчиків може бути і райрада.

Інше питання, що у разі обрання Павлоградської райради в його склад увійшли, в основному, представники міста Павлограда, частково Тернівки, представників сільської території мало. Тому, як мені здається, збалансовано приймати рішення, що стосуються всього району, буде непросто.

Хоча зрозуміло, що в об’єднаних територіальних громадах (ОТГ) велика частина рішень приймаються главами ОТГ – менеджерами громад. Найчастіше депутати громад підтримують ініціативу голови ОТГ.
На мій погляд, якщо ми хочемо отримати добру взаємодію громад, то це повинен бути якийсь клуб мерів, голів ОТО, де вони могли б координувати свої дії.

Але ключове питання в існуванні райради – це питання грошей. Для того щоб Павлоградський райрада існувала, була не номінальною, а реальною величиною, їй необхідний бюджет, якого немає. Реально громади могли б поділитися з райрадою своїми бюджетами, але вони кажуть: «А навіщо нам це треба?»

Павлоградський район ми не називаємо «адміністративним» – це слово зайве. Так, поділ на райони відбувся завдяки територіально-адміністративній реформі, але коли ми використовуємо офіційну назву, необхідно і достатньо говорити: «Павлоградський район».

На сьогодні у нас є три рівня представництва, куди громадяни делегують своїх представників. Перший – це рівень громад, міських рад – з цим зрозуміло. Другий – Верховна Рада, яка розробляє закони, встановлює правила гри. Третій – субрегіональний рівень: облради, були райради. Цілком достатньо одного ефективного субрегіонального органу – облрад, де громади разом можуть вирішувати спільні проблеми.

У облради є й серйозна ресурсна база для вирішення важливих питань. А дублювати функції облради райраді – це не допоможе, а навпаки, завадить оперативно і продуктивно вирішувати наболілі проблеми регіону.

Існування райради – це ще і плодити бюрократію. Прибрати райради – це спростити систему управління країною, зробити її більш ефективною.

Що стосується префектів, то, як я вважаю, цей поступовий процес вже відбувається. Зараз, наприклад, в Павлоградському районі йде укрупнення району – процес приєднання Юр’ївського району до Павлоградського. Далі Верховна Рада буде наділяти нові райадміністрації новими повноваженнями. Зокрема, очікується затвердження в другому читанні закону «Про райдержадміністрації» в новій редакції, де обмовляються нові повноваження голів райдержадміністрацій.

Поки префектами вони називатися не будуть. Функціональні обов’язки їм будуть додаватися поступово. Це живий процес, який зараз відбувається, йде узгодження з усіма сторонами процесу, до чого він призведе, якими будуть префекти і префектури – побачимо.
Відомо, що депутати Павлоградської райради ініціювали процес приєднання Першотравенська і Петропавлівського районів до Павлоградського району – вони можуть ініціювати все, що завгодно. На сьогодні райрада – це клуб ораторського мистецтва – не більше того.

Депутати можуть обговорювати будь-які питання, як і інші громадяни, обговорювати будь-які теми, робити заяви і писати листи – ніяких правових наслідків це не має.

Але міняти територіально-адміністративний устрій можуть тільки ті, у кого є повноваження на це: КМУ, Верховна Рада.

Запись Сергей Рублевский: на сегодня Павлоградский райсовет – это клуб ораторского искусства и не более впервые появилась .