pavlograd.info 31.10.2017 16:46

У Павлограді зростає кількість тих, хто страждає підвищеним кров` яним тиском. А розповсюдженість артеріальної гіпертензії у місті вища, ніж у Дніпропетровській області і, в цілому, в Україні. Про це повідомила журналістам 26 жовтня завідувачка амбулаторією №3 Галина Мацко.

За словами лікарки, протягом 9 місяців 2017 року в Павлограді медики зареєстрували 147 (на 10 тисяч населення) нових випадків захворювання артеріальною гіпертензією. За цей же час показники розповсюдженості хвороби в місті склали 3824 на 10 тисяч осіб, минулого року ця цифра становила 3736 на 10 тисяч осіб.

«Гіпертонія – це дуже серйозне захворювання, котре розповсюджене в Павлограді, Україні і всьому світі. Це хвороба судин, яка проявляється в підвищеному артеріальному тискові. Чим вона небезпечна? Якщо не контролювати тиск, то це може призвести до ішемічної хвороби серця, гострого інфаркту міокарда і інсульту», – нагадала Галина Мацко. Вона назвала основні фактори, котрі сприяють розвитку гіпертонії: спадковість, зловживання алкоголем і куріння, малорухливий спосіб життя, високий рівень цукру в крові, надмірна вага, підвищений холестерин. До речі, чоловіки хворіють підвищеним тиском частіше за жінок, повідомила лікарка.

«Якщо щодня вживати міцні спиртні напої, то протягом року артеріальний тиск підвищиться на 2-5 одиниць», – сказала Г. Мацко. За її словами, підвищеному тискові сприяє і надмірне вживання солі. Цього робити категорично не можна, бо зайва сіль шкодить судинам і затримує рідину в організмі, каже завідувачка амбулаторією. Галина Мацко закликала павлоградців вже з 35 років щороку відвідувати свого сімейного лікаря і перевіряти основні показники стану здоров`я: артеріальний тиск, рівень цукру, холестерину, роботу серця.

«Є ще вторинна профілактика хвороби – для тих, в кого вже діагностовано артеріальну гіпертензію. Профілактика полягає у прийманні гіпотензивних препаратів. Їхній підбір слід проводити разом із сімейним лікарем», – пояснила Г. Мацко. Вона також нагадала, що підвищеним вважається тиск 150/100, а нормою є тиск з максимальними показниками 130/80. Для тих, хто вже страждає гіпертонією, цей максимум становить 140/90. За словами Г. Мацко, нині в Україні хворі на артеріальну гіпертензію мають змогу отримати препарати для контролю тиску безкоштовно, або за пільговими цінами в рамках програми «Доступні ліки». Рецепт на них має виписувати сімейних лікар.

Поради лікаря

1. Регулярно контролюйте артеріальний тиск

2. Скористайтеся державною програмою цінових знижок на гіпотензивні препарати.

3. Слідкуйте за рівнем холестерину.

4. Відмовтеся від куріння.

5. Слідкуйте за масою свого тіла.

6. Харчуйтеся раціонально.

7. Не зловживайте алкоголем.

8. Ведіть активний спосіб життя.

9. Слідкуйте за рівнем цукру в крові.

10. Уникайте стресів.

11. Регулярно проходьте профілактичні медогляди.

Олекса Сурай