Точніше, вони лікуються за рахунок нашого місцевого бюджету. Бо деякі міста та територіальні громади Західно-Донбаського регіону досі не перерахували грошові кошти за обслуговування в Павлограді їхніх пацієнтів. Про це на засіданні міськвиконкому Павлоградської міської ради в черговий раз нагадали начальник фінансового відділу Раїса Роїк та начальник відділу охорони здоров’я Олена Герасименко.
В 2017 році Павлоград заключив з іншими містами та територіальними громадами договорів на послуги з лікування хворих на загальну суму більше ніж 10 мільйонів гривень. З цієї суми до нашого бюджету надійшло лише 3,5 мільйони міжбюджетних трансфертів.
«Медична субвенція, яка виділяється з держбюджету на забезпечення потреб лікувальних закладів міста, складає лише 50-52 % від загальної потреби. Кошти, яких не вистачає, покриває міський бюджет. Тому для міста це є проблемою», – повідомила Раїса Роїк.
Таким чином обсяг наданих лікувальними закладами Павлограда послуг іногороднім пацієнтам майже в три рази перевищує обсяг фінансового відшкодування з боку територіальних громад. Тому фінансовий відділ радить відділу охорони здоров’я та лікувальним закладам міста активізувати роботу з цього напрямку та привести до ладу договори.
Подібна ситуація уже склалася і в січні 2018 року, виходячи з укладених договорів.
До речі, лікувальні заклади Павлограда згідно укладених договорів в 2017 році обслуговували мешканців 12 територіальних громад регіону. Це Меживський, Васильківський, Павлоградський, Петропавлівський, Юр’ївський райони, Богданівська, Вербківська, Варварівська сільські ради (нині об’єднані територіальні громади), м. Тернівка, м. Покровськ (Донецької області), м. Першолтравенськ, село Мар’янка Апостоловського району. З них тільки 9 громад частково перечислили грошові кошти. 100-відсотково розрахувався тільки Покровськ. З найбільших боржників можна виділити м. Тернівка (борг за 2017 рік складає 1,8 млн грн), Юр’ївський район (840 тисяч грн), Петропавлівський район (1,42 млн грн), Павлоградський район (926 тис. грн). Взагалі нічого не перечислили Першотравенськ, с. Мар’янка та Васильківський район.
«Нажаль, жодним законом України не передбачено, щоб ці громади мали якісь порядок фінансування та оплати за медичні послуги іншим містам. Те, що ми кожного місяця, навіть кожного тижня їм пишемо листи, звертаємося до депутатів цих громад, не допомагає. Ми в минулому році зверталися листом і до губернатора області з проханням допомогти у вирішенні цієї ситуації, зустрічалися із його заступником Олегом Кужманом. Він, в свою чергу, направив рекомендаційні листи громадам з порадою укласти з Павлоградом договори, і ситуація дещо поліпшилася. Хоча ми виконали лише 35 % (залучили 3,5 млн грн з 10 млн міжбюджетних трансфертів), проте, це кращий показник по області. Інші міста виконали подібні договірні відносини лише на 2 %», – констатує Олена Герасименко.
Зауважимо, спектр надання медичних послуг в Павлограді та райцентрах регіону значно різниться. Так, Павлоград — єдине місто в Західному Донбасі, яке має відділення трансфузіології і гемодіалізу, комп’ютерний томограф, патологоанатомічне та реанімаційне відділення, ВІЧ-лабораторію та СНІД-центр, інфекційне відділення і пологовий будинок. Тому всі пацієнти Західного Донбасу за цими медичними послугами їдуть до нас.
Але ці послуги вони у більшості випадків отримують за рахунок місцевого бюджету, а значить за кошт громади – мешканців Павлограду.
Проблеми із перерахуванням коштів з інших міст до нашого бюджету за медичні послуги існують вже кілька років. Так, наприклад, 2016 року (станом на 1 травня) Павлограду вдалося залучити міжбюджетні трансферти лише Вербківської (5 тис. грн) та Богданівської громад (56,3 тис. грн), Павлоградського району (85,8 тис. грн) і Тернівки (120 тис. грн). А в 2015 році Павлоград недоотримав близько 5 млн грн медичної субвенції від інших міст і районів Західного Донбасу.
Кріста Офенбах