pavlograd.info 01.07.2021 21:44

Установка памятников украинским националистам времен Второй мировой войны на Днепропетровщине явление редкое. Ни мемориальных досок, ни памятных знаков националистам членам ОУН/УНСО на центральных улицах городов и сел вы не увидите.

Даже после смерти, после крушения советской власти, которая объявила их прихвостнями фашистов, они, в представлении масс, остаются изгоями, предателями и пособниками фашистов, о которых не принято вспоминать на торжествах.

Люди, мечтавшие о независимой Украине и делавшие все, чтобы освободить ее от иноземного ига, были заклеймены как предатели. А их вина заключалась лишь в том, что они ненавидели советскую власть. А власть, в свою очередь, делала все возможное, чтобы истребить их физически и уничтожить морально.

Как уцелевшим националистам жилось на родной земле с позорным клеймом на имени, – не знает никто.

Человеку, ненавидевшему советскую власть, Григорию Чапле, посвящаетсяПамятник патриоту Григорию Чапле, открытый на кладбище в Павлограде, 28 июня, – редкое исключение.

На открытие памятника Григорию Чапле пришли члены Павлоградской «Просвіти», депутаты Павлоградского горсовета, рядовые павлоградцы, журналисты. Прибыли гости из Днепра: глава областного общества политзаключенных и репрессированных Иван Дремлюга, председатель общества «Просвіта» г. Днепр Сергей Тютюнник, главный специалист Института Национальной памяти Станислав Дуб, специалист научно-идеологического Центра Донцова Максим Дорофеев, краевед Михаил Рябцев.

Человеку, ненавидевшему советскую власть, Григорию Чапле, посвящается– Є вселенська справедливість, тому що саме в День Конституції України ми згадали ім’я несправедливо забутого українського патріота, журналіста, борця за незалежність України Григорія Чаплі, – обратилась к присутствующим просвитянка Татьяна Верба. – Всі присутні, кожний вклав свою частинку в загальну справу для того, щоб повернути добре ім’я Григорію Чаплі.

Цю благородну справу почав краєзнавець Михайло Рябцев, залучив до цієї справи голову Павлоградської «Просвіти» Миколу Зарембу, який шукав родичів Григорія Чаплі. Журналісти газети «Бегемот» і сайту TV-news про це написали, а підприємець Антон Фомцов безкоштовно запропонував пам’ятник для людини, яка виборювала для України незалежність. Ще один підприємець Ігор Зінько за власний кошт встановив пам’ятник, а депутат Павлоградської міськради Анна Федянович допомогла з табличкою, яку встановили на стелі. Зусиллями багатьох небайдужих людей ми відновлюємо справедливість відносно Григорія Чаплі. Сподіваємося, що про нього таки дізнаються павлоградці і імя його не буде забуто.

Человеку, ненавидевшему советскую власть, Григорию Чапле, посвящается– Сьогоднішній день увійде в історію Павлоградщини, – сказал глава Павлоградской Просвіти Николай Заремба. – Це є свідченням невмирущості української національної ідеї. Як не намагалася радянська влада знищити українця, щоб навіть ім’я його було знищено, Григорію Чаплю ми згадуємо сьогодні. Родичів його залякали, фотографії не лишилось – усе знищили. Онука був сміливішим і вказав, де могила його діда Григорія Чаплі.

Нам весь час розповідають про павлоградське підпілля, повстання під час війни, але ніхто не розповідає про українське підпілля. Тут працював український театр, видавались українські газети, друкувались календарі, брошури, активісти їздили по селах з виставами. Я гадаю, що з визнанням Григорія Чаплі ми розпочнемо нову сторінку історії Павлоградщини, і нехай все таємне стане відомим.

Человеку, ненавидевшему советскую власть, Григорию Чапле, посвящается– Чапля разом із своїми колегами працював до війни в газеті «Соціалістичний наступ», – рассказал краевед Михаил Рябцев. – Але коли прийшов час евакуюватись – редакції виділили вагон і автомобіль, то колеги вирішили залишитись вдома, щоб боротися за незалежну Україну. Про це є свідчення людей в кримінальній справі. Я гадаю, що на могилу до Григорія Чаплі ще прийдуть українці.

Человеку, ненавидевшему советскую власть, Григорию Чапле, посвящается– Коли читаєш про підпілля на Дніпропетровщині, є такі герої, як Сташков та інші. Проте, насправді все було далеко не так, – обратился к присутствующим голова областного общества полтзаключенных и репрессированных Иван Дремлюга.– Тут було потужне ОУНівське підпілля майже в кожному містечку і головне, що була ідеологічна робота. Таких людей, які надихали націю на розвиток, які відтворювали її правдиву історію, вірили в її світле майбутнє, ми повинні шанувати, бо завдяки ним українська нація живе та розвивається.

Председатель общества «Просвіта» г. Днепр Сергей Тютюнник предложил обратиться в учебные заведения, где есть исторические факультеты, чтобы в своих научных исследованиях, в курсовых и дипломных работах студенты изучали биографию Григория Чапли.

Человеку, ненавидевшему советскую власть, Григорию Чапле, посвящается – Я для себе знайшов нового героя нашого краю, – і це не високі слова, – сказал представитель научно-идеологического центра им. Дмитрия Донцова Максим Дорофеев. – Уявіть собі 41 рік, йому 27 років. Це ще молода людина. Я знайшов в інтернеті декілька віршів Чаплі, і в мене відразу виникла думка – це треба перевидавати, це треба друкувати й безкоштовно роздавати павлоградцям. Якщо людина пише такі речі, то вона не може бути ворогом. Там всі вірші пронизані українством. Його вірші на той час дуже сміливі з огляду на те, що місто перебуває під німецькою окупацією. У вірші “Україна” він прославляє українських націоналістів ОУН.

У 47 році на трибуналі йому дають останнє слово, мовляв, скажи, виправдайся перед «совєцкой властью», перед Сталіним. А що говорить Чапля?

Человеку, ненавидевшему советскую власть, Григорию Чапле, посвящаетсяТак, це правда, я дотичний до руху ОУН, я пропагував ідеї Мельника, Бандери, Коновальця. Тобто цей рух, в котрому брав участь Чапля був стрижнево націоналістичним. Я прочитав в інтернеті матеріал про Григорія Чаплю, але я також прочитав коментарі, де про нього пишуть: «фашист», «колаборант», «прихвостень», «що це за герой» і т.і.

Знаєте, з одного боку в мене, як в українського націоналіста, є обурення. Шановне товариство, 30 років незалежності, ну вже треба виходити з цих радянських міфів. А з іншого боку, я розумію, що це є наслідок недоопрацювання, тому що дуже мало людей знає про таку постать, як Григорій Чапля.

Читайте по теме: ПОСМОТРИТЕ В ГЛАЗА ЭТОМУ МУЖЕСТВЕННОМУ ЧЕЛОВЕКУ

Предатель или герой?

Патриоту, отстоявшему честь павлоградца Григория Чапли, вручили на

За что погиб Григорий Чапля? (первая часть)

За что погиб Григорий Чапля? (вторая часть)

Запись Человеку, ненавидевшему советскую власть, Григорию Чапле, посвящается впервые появилась .