pavlograd.info 04.01.2019 17:27

7 січня усі православні християни зустрічають Різдво Христове. З покон віків воно символізує духовне очищення та початок нового життя. Традиційно усі святкування розпочинаються напередодні – ввечері. Як зустрічати Різдво – журналісти www.5632.com.ua розібрались.

За традіцією в Україні на Різдво прийнято готувати святковий стіл. Дбайливі господині мають почастувати своїх гостей 12-ма стравами.

Королева столу – кутя. Існує чимало рецептів. Основний компонент – зерно: мелена пшениця, рис, овес чи ячмінь. До нього – солодкі добавки. Це можуть бути мед, цукор, родзинки, варення, сухофрукти. На останок до куті обов’язково додають сироп із меду. Всі компоненти мають своє значення. Зерно символізує достаток і вічне життя, а солодощі – символ райського блаженства.

Окрім куті до столу подають: борщ, юшку, вареники, голубці, маринований оселедець та гриби, заливну рибу, тушковану капусту, квасолю, узвар, пампушки. Варіація цього меню може бути й іншою. Все залежить від смаків родини.

Здавна перед початком вечері в будинок заносили сніп із пшениці – дідух. Його колоски – символ краси та добробуту. Дідуху відводилося найпочесніше місце в будинку. Розпочинаючи вечерю, вся родина промовляла молитву. Важливо, що скуштувати необхідно усі 12 страв. Сама вечеря має тривати 3-4 години. По її закінченню зі столу прибираються не всі страви. Кутя та деякі частування залишалися для духів померлих.

Існує прикмета, коли на годиннику проб’є 12-та, треба відкрити двері у дім і «впустити» Різдво. Звечора на вулицях збираються колядники. Своїми піснями вони викликають господарів на подвір’я, і ті мають частувати гостей.