У Павлограді керівники місцевого осередку громадського формування «Національні дружини» провели прес-конференцію, де прокоментували ажіотаж довкола свого руху і розповісти про діяльність його павлоградських активістів. Зустріч відбулася 9 лютого в приміщенні міськвиконкому.
На питання журналістів відповідали командир осередку Сергій Тіщенко та начальник штабу ГФ «Національні Дружини Павлоград» Юрій Малімонов. Спікери одразу нагадали, що «Національні дружини» почали свою історію в Павлограді ще наприкінці весни 2017 року, а влітку розповіли про себе через ЗМІ широкому загалу.
За словами С. Тищенка, павлоградські «дружинники» також брали участь в акції на Хрещатику. «Коли багато людей в мережі пишуть, що ось, мовляв, там були проплачені «тітушки», вони заробляли гроші, то я скажу – я бачив там своїх там побратимів. І мені було смішно і сумно спостерігати за цими коментарями, які розганяють у мережі різні боти. Тому що насправді більшість учасників ходи – ветерани добровольчого руху, ветерани АТО», – сказав С. Тищенко. А Ю. Малімонов зазначив, що жодного «тітушки» у лавах місцевого осередку немає, оскільки його активісти беруть участь у тих чи інших заходах не за гроші.
Також лідери місцевої організації запевнили, що «НД» Павлограда об’єднують усіх патріотично налаштованих громадян, незалежно від партійної приналежності. На питання журналіста, чи не боїться він, що його і інших активістів павлоградського осередку хтось «нагорі» захоче використати в тих чи інших політичних іграх, Сергій Тищенко сказав, що не готовий до того, щоб його використовували. «У нас, як у громадян, є своя голова на плечах. Ми чітко розуміємо межі, даємо собі звіт щодо певних наслідків тої чи іншої негативної діяльності. Тому хочу зазначити, що ми, підпорядковуючись центру у Дніпрі, є достатньо автономною організацією, яка може діяти на власний розсуд», – сказав С. Тищенко.
За словами спікерів, діяльність їхнього громадського формування фінансується за рахунок членських внесків. «Зараз у нас є реальна можливість розвиватися без сторонньої допомоги… – зазначив С. Тищенко. – Все, що на нас є, не так дорого коштує, наш керівник має дружні контакти з керівником фірми з пошиття одягу. Чомусь ніхто не питав, за які кошти добровольці йшли на фронт, звідкіля у волонтерів були гроші. А нас питають… Скажу, що якщо у Павлограді знайдуться люди, які захочуть нам допомагати, ми будемо лише за».
Щодо правових засад діяльності «НД» у Павлограді, спікери нагадали, що громадське формування зареєстроване на рівні ГУ НП в Дніпропетровській області, має свій статут і діє винятково на підставі і в межах Закону України «Про участь громадян в охороні громадського порядку і державного кордону». За словами керівників осередку, повноваження ГФ «Національні дружини Павлоград» розповсюджуються на територію всієї Дніпропетровщини. «Зареєстровані ми в Дніпрі, маємо обласний штаб, але свої дії узгоджуємо з місцевою поліцією», – сказав С. Тищенко.
Спікери пояснили, що участь у патрулюванні вулиць міста (один із напрямків діяльності осередку) активісти здійснюють лише спільно зі співробітниками поліції, як того вимагає закон. «Так, у Павлограді ми патрулюємо лише з поліцейськими, проте ніхто не забороняє звичайному громадянину на вулиці затримати правопорушника і викликати поліцію», – пояснив командир осередку. Керівники місцевої організації пояснили, що члени громадського формування, які входять до складу піших патрулів, завчасно перевірені і проінструктовані співробітниками поліції. Неповнолітнім активістам до цих патрулів зась. Також «дружинники», котрі тримають вдома зареєстровану вогнепальну (мисливську) зброю не мають права брати її на патрулювання.
Також організатори прес-конференції повідомили, що нині в Павлограді зареєстровано 4 громадські формування з охорони правопорядку. Одне з них – «Павлоградська Самооборона», керівником якої від початку створення в 2014 році був Сергій Тищенко. Сьогодні він залишається у її лавах, але концентрує свою увагу вже на «Національних дружинах», котрі, за його словами, мають інший рівень організації і більше можливостей. На думку командира осередку, «ПС» виконала свою головну роль, коли на початку війни мобілізувала активістів, котрі готові були стати на захист міста від проросійських бойовиків. Нині чимало її активістів увійшли до лав «Національних дружин». За словами С. Тищенка, майбутнє «Павлоградської Самооборони» він бачить у складі сил територіальної оборони (спілки громадських формувань). Сам він готовий передати булаву керівника «ПС» новому очільнику. Загалом, за словами спікерів, «НД» не бачать проблеми в існуванні кількох громадських формувань у місті і готові до тісної співпраці з ними – аби лише ці структури діяли не на папері.
Щодо кількості павлоградських «дружинників», то спікери не стали називати конкретні цифри. Вони також визнали, що найбільший інтерес до осередку виявляє молодь. «Ми як можемо, так і допомагаємо поліції в охороні громадського порядку і боротьбі зі злочинністю. Але доводити справи до самосуду чи ще якихось речей ми не маємо права. Ви знаєте, що в нас раніше деякі активісти «Правого Сектору» жорстко боролися з наркозлочинністю, а потім цих активістів поліція тривалий час піддавала пресингу, вони були у в’язниці… Ми кілька разів обпеклися на чужих прикладах, і тому діємо в рамках закону», – сказав С. Тищенко. На прохання журналістів він також навів перелік прав, що їх мають члени громадських формувань під час спільних поліцейських патрулів.
Нагадаємо, 28 січня 600 активістів громадського формування, вдягнених у камуфляжну форму, частково в балаклавах, провели ходу центром столиці і склали присягу українській нації.
Наша довідка:
За даними, що їх озвучили під час прес-конференції керівники осередку «НД», основними напрямками діяльності організації є допомога поліції в охороні громадського порядку (патрулювання вулиць, спільні рейди тощо), участь в акціях пошуку зниклих осіб, військово-патріотичне і спортивне виховання молоді (регулярні вишколи, змагання, школа козацького гарту для юнаків), просвітницька, інформаційна і волонтерська діяльність. ГФ «НД Павлоград» тісно співпрацює з поліцією і рятувальниками.
На що мають право «дружинники»?
Згідно із законом «Про участь громадян в охороні громадського порядку і державного кордону», учасники громадських формувань повинні мати відповідні посвідчення і відзнаки, затверджені державними органами. Члени ГФ мають право:
перевіряти в громадян документи
складати протоколи про адміністративні правопорушення
затримувати й доставляти до поліцейського відділку або власного штабу осіб, які чинять злісну непокору і відмовляються припиняти адміністративне правопорушення, але виключно разом з представниками Нацполіції
входити до клубів, кінотеатрів, стадіонів, інших громадських місць і приміщень за згодою власника для припинення адміністративних правопорушень чи злочинів, або переслідуючи правопорушника
використовувати приватний транспорт в екстрених випадках і за згоди власника
перевіряти документи у водіїв, а також не допускати осіб, які не мають документів або перебувають у стані сп'яніння, до подальшого керування транспортними засобами
застосувати фізичну силу, газову або травматичну зброю і спецзасоби для самозахисту і захисту громадян, адміністративних будівель, масових заворушень.
Олекса Сурай