Компанії "Енергоатом" потрібно знайти шляхи виплати заборгованостей без розрахунку на те, що вона отримає гроші у вигляді дотацій з державного бюджету України у 2024 році.
Про це повідомляє РБК-Україна з посиланням на Facebook директора енергетичних програм Центру Разумкова Володимира Омельченка.
"Бюджетного фінансування "Енергоатому" не слід очікувати. Треба шукати інші варіанти підвищення ліквідності. В проекті державного бюджету на 2024 рік не передбачені видатки на пряме фінансування "Енергоатому", – сказав Омельченко.
За його словами, серпневе звернення компанії до Кабінету міністрів України щодо виділення в держбюджеті наступного року 34,9 млрд грн передбачувано залишилось без підтримки.
"Просити такі обсяги фактично дотацій, ще й під час війни, є недопустимим… Енергоатом так і не надав обіцяного плану погашення боргів, що ставить питання про причини приховання такої інформації, що має значення для підготовки до зими для всієї галузі", – підкреслив експерт.
На його думку, з боку "Енергоатому" було б доречніше запросити в уряду поворотну фінансову допомогу, а уряд міг би випустити державні облігації для того, щоб компанія могла оперативно виплатити борги.
"Дефіцит у поточному році очікується у 17 млрд грн. То й облігації на таку суму треба випускати. Втілити в життя такий варіант більш реально", – вважає Омельченко.
На його думку, міністру енергетики доцільно було б ініціювати процес погашення боргів шляхом випуску цільових облігацій перед Кабміном.
"Адже зима з кожним днем стає ближчою і треба подумати ще й про фінансові аспекти галузі енергетики, де борги Енергоатому є коренем більшості проблем", – підсумував Омельченко.
Раніше повідомлялося, що "Енергоатом" за вересень зменшив заборгованість за 2022 рік на понад 4 млрд грн. Також компанія сплатила ДП "Гарантований покупець" 9,1 млрд грн, що становить 100% авансових платежів прогнозної вартості послуги ПСО за вересень 2023 року.
На думку експертів, Кабмін має докапіталізувати "Енергоатом" або ж дозволити компанії випустити облігації для того, щоб погасити існуючу заборгованість на ринку електроенергії України до початку опалювального сезону.
Термінові та важливі повідомлення про війну Росії проти України читайте на каналі РБК-Україна в Telegram.