pavlograd.info 21.12.2022 16:22

Зміни до закону "Про лікарські засоби", які парламент прийняв у травні 2022 року, дозволить обмежити обіг в Україні лікарських засобів, виробники яких здійснюють пряму або опосередковану діяльність з виробництва лікарських засобів на території держави-агресора або Білорусі. Побоювання щодо виникнення дефіциту необхідних ліків в Україні безпідставні.

Про це повідомляє РБК-Україна з посиланням на УНІАН.

Як відомо, рішення щодо припинення дії реєстраційних посвідчень на ліки було ухвалене у жовтні. Воно стосувалося 35 препаратів угорської компанії "Гедеон Ріхтер".

Це одна з перших іноземних компаній, яка локалізувала своє виробництво в Росії в повному обсязі, а сукупні інвестиції компанії в Росії оцінюються в 150 млн доларів. Завод "Гедеон Ріхтер-Рус", що розташований у Московській області, працює на повну потужність.

Як йдеться у пояснювальній записці до закону, законодавці прагнули "чітко зафіксувати позицію України щодо неприйнятності економічних відносин з країнами, які знищують українських громадян чи сприяють агресору у цьому".

"Але оскільки тема ліків є особливо чутливою, законодавці не стали рубати з плеча, запроваджуючи різку і тотальну заборону на всі пов’язані з РФ препарати. Інтереси пацієнтів – не те, чим можна нехтувати, не врахувавши ризиків для життя та здоров’я", – йдеться в статті.

Відтак можна виділити пʼять найважливіших пунктів, які вказують, що із новим законом українці не відчують на собі браку необхідних ліків:

заборонити можна виключно ті лікарські засоби, які мають два та більше аналогів;
не можуть бути заборонені біологічні та імунобіологічні групи препаратів; основні ліки для ВІЛ/СНІД; ліки, щодо яких було укладено до 24 лютого 2022 року чинний договір щодо їх закупівлі за бюджетні кошти;
лікарські засоби, випущені в обіг до заборони, можуть застосовуватися в Україні до закінчення їх терміну придатності;
пацієнтські організації долучені до прийняття остаточного рішення про заборону – законом визначено, що таке рішення має бути прийняте на засіданнях Комісії Міністерства охорони здоровʼя; у Комісії представлені дві пацієнтські організації – "Пацієнти України" і "100% Життя";
іноземним компаніям дається півроку на те, аби зробити принциповий вибір – згорнути свій бізнес на території Росії та Білорусі чи потрапити під повну санкційну заборону в Україні.

З аналізу переліку тимчасово заборонених в Україні ліків "Гедеон Ріхтер" видно, що середня кількість аналогів для них на українському ринку – 10.

Термінові та важливі повідомлення про війну Росії проти України читайте на каналі РБК-Україна у Telegram.