У центрі Васильківської об’єднаної громади будують міні-ГЕС на річці Вовча. На це вже є 6 млн грн інвестицій. Перша в області гідроелектростанція забезпечить енергонезалежність Васильківки. Проект реалізують інвестори з Полтавщини, повідомив голова ДніпроОДА Валентин Резніченко.
Як розумно використовувати силу річкової води, мешканці Васильківки придумали ще у 50-х роках минулого століття. Тоді ГЕС збудував колгосп, і вона забезпечувала світлом північну частину селища. Проте разом з колгоспом занапастилась і електростанція.
Ідея про відновлення ГЕС, яка стояла без вікон, дверей і даху, не давала спокою. До рішучих дій спонукали й періодичні відключення світла. Будівництво нової гідроелектростанцій – перший успішний проект Васильківської об’єднаної громади.
«Ця станція – моя ровесниця. Дивився на її розвалини – і серце щемило. Була задумка відновити її роботу. Конкретні справи почалися після об’єднання. Спочатку привели до ладу греблю, тепер дійшла черга й до ГЕС», – поділився місцевий мешканець Віктор Ксьондз.
Нова міні-ГЕС генеруватиме 120 кВт на годину. Це небагато, зазначив голова громади Сергій Павліченко. Проте це крок до енергонезалежності та розвитку альтернативних джерел енергії, упевнений він.
«Сьогодні Україна йде шляхом децентралізації. Завдяки реформі ми знайшли можливість запросити інвесторів, – зауважив Сергій Павліченко. – Нова ГЕС – це і енергонезалежність громади, і нові робочі місця. А в разі форс-мажорних ситуацій вона безперебійно постачатиме світло в лікарні, дитсадки, школи».
У проекті – жодної копійки державних коштів, виключно – вітчизняні інвестиції.
«Ми працюємо в різних регіонах України. Але там здебільшого інвестори сам-на-сам зі своїми проблемами. Із Дніпропетровщиною співпрацюємо вперше і приємно вражені. Ми знайшли підтримку в Інвестиційно-інноваційному центрі при ДніпроОДА. Тут допомагають не словом, а ділом», – наголосив представник інвестиційної компанії Іван Титаренко.
Наразі підрядники ведуть в будівлі ремонтні роботи. Уже збудували дах і встановили вікна. На черзі – закупівля гідротурбін та іншого силового обладнання. Крім того, інвестор зобов’язався прокласти до гідроелектростанції якісну дорогу та облаштувати зону відпочинку.
Ще один аспект інвестпроекту – екологічний. Міні-ГЕС не завдаватиме шкоди довкіллю, а вироблена енергія є екологічно чистою. Робота станції передбачає технічну аерацію річки – збагачена киснем вода приваблюватиме рибу.
«На території громади можна звести ще не одну таку електростанцію, яка вироблятиме електроенергію з відновлюваних джерел. Що це дає державі? Економію таких ресурсів, як вугілля, газ», – вважає місцевий мешканець Віталій Варакута.
Запуск нової ГЕС запланований на 2018 рік.