pavlograd.info 19.03.2019

Громадянсько-патріотична лірика української поетеси Ліни Костенко стала особливо популярною в останні роки — в зв’язку з подіями на Майдані, анексією Криму і АТО на Сході. Ліна Василівна була одним з найвідоміших дисидентів за часів СРСР, вона завжди активно висловлювала свою громадянську позицію. Останні роки Ліна Костенко воліє мовчати — нові вірші з-під її пера не з’являються. Проте за неї завжди говорять її вірші — проникливі та чуттєві. Сьогодні поетеса святкує свій 89-й день народження, передає «НМ».

"Невпіймана королева": Ліна Костенко святкує 89-й день народження. Новости Днепра

Ліна Костенко була не тільки талановитою поетесою, а ще й ефектною жінкою, яка досі має багато прихильників серед чоловіків. Жінка мала два шлюби: з письменником Єжи-Яном Пахльовським (батьком письменниці Оксани Пахльовської) тривав недовго, оскільки метри не зійшлися характерами. А от другий шлюб з директором кіностудії імені Довженка Василем Цвіркуновим тривав 25 років аж до смерті чоловіка. Прихильників у Ліни Костенко теж було багато. Їй приписували роман з Василем Симоненком. Проте сама поетеса це ніколи не коментувала.

Ліну Вася Симоненко дуже любив. У них таємна любов була, хоча Ліна старша за нього на п’ять років. На неї не можна було дивитися без захоплення: жіночна, з лукавинкою в очах — справжня красуня. Він називав її Косталіна. Казав: «Мене нагородила поглядом Косталіна», — згадував поет Микола Сом.

Дмитро Павличко не так давно зізнався, що досі береже коробку сірників, куплених кілька десятиліть тому, аби прикурити їй цигарку. «Ліна Костенко була екстравагантною й курила», – згадував Павличко.

Ліна Костенко відмовилася і від премії «Золотий письменник України», не пояснивши нічого жодним словом, і від звання Героя України, яке хотів їй вручити Ющенко, а фраза «Політичної біжутерії не ношу» стала мало не афоризмом.

У 2005 році Ліна Костенко взяла участь в експедиції до Чорнобильської зони. Письменниця активно працювала нарівні з усіма вченими, рятуючи предмети побуту і артефакти народної культури від знищення і забуття.

Шанувальники поетеси люблять її творчість насамперед за достаток інтимної лірики, такий чуттєвої і проникливою. Про чоловіків Ліни Костенко відомо мало, і тим цікаве перечитувати її лірику.

Спини мене

Спини мене отямся і отям

така любов буває раз в ніколи

вона ж промчить над зламаним життям

за нею ж будуть бігти видноколи

вона ж порве нам спокій до струни

вона ж слова поспалює вустами

спини мене спини і схамени

ще поки можу думати востаннє

ще поки можу але вже не можу

настала черга й на мою зорю

чи біля тебе душу відморожу

чи біля тебе полум’ям згорю.

***

І не дивуй, що я прийду зненацька

… І не дивуй, що я прийду зненацька.

Мені ще ж побороти переляк.

На штурм Бастилій – просто. На Сенатську.

А от до тебе – я не знаю як.

Вже одпручалась гордістю і смутком,

одборонилась даллю, як щитом.

Як довго йшла до тебе, як нехутко,

і скільки ще і сумнівів, і втом!

Прийми мою понівечену душу,

збагни й пробач мій безнемірний острах.

Дай хоч на мить забути слово – «мушу»,

це перше слово з букваря дорослих.

Мені без тебе сумно серед людства.

Вже людству не до себе й не до нас.

А дика груша світиться як люстра.

І чутно гомін тополиних трас…

Подписывайтесь на нашу страницу в Facebook.

Подписывайтесь на наш канал в Telegram.

Запись «Невпіймана королева»: Ліна Костенко святкує 89-й день народження впервые появилась Наше Місто.

Leave a comment.

Your email address will not be published. Required fields are marked*